Wondering Which Home Meal Kit Delivery Service Is Right for you? Check out our comparisons. Every Major Fresh Food Meal Kit Reviewed. meal kit With Guinness beer

Evolve Your Eating Habits From the Burger Drive-Thru to a Meal Kit Delivery Service.

For many of us, our busy lifestyles require more active assistance in getting meals on the table that are delicious, nutritious and reasonably cost effective. Meal kit delivery service is the solution to answer that call. They are adept at meeting needs like no time to shop or prepare, weight loss, nutritional education, vegetarian, vegan and pleasing fussy eaters. 

Not All Meal Kits Are Created Equal

The LA Times Food channel recently broke down the major meal kit services and came up with their own conclusions.

Every Major Fresh Food Meal Kit Reviewed

If you want to reduce your trips to the grocery store but don’t know where to begin, consider these meal kit delivery services. This is a round-up of major meal kit delivery services available to consumers right now, including the pros and cons of each.

Blue Apron

Pro: The company works directly with farmers.

Pro: Recipes are simple and take less than 45 minutes to make.

Con: Vegetarian recipes are sometimes hit-or-miss.

Price: $60 a week for three meals for two people

Home Chef

Pro: Menus are set five weeks ahead of time so you can prepare.

Pro: Easy to find options for allergies.

Con: Not great options for vegans.

Price: $7 a serving (free delivery if your order is more than $49)

HelloFresh

Pro: Great balance between comfort food and nutrition.

Pro: Can teach you new skills in the kitchen.

Con: Amateur cooks might struggle with some recipes.

Price: $60 a week for three meals for two people

Sun Basket

Pro: Very high-quality ingredients.

Pro: 100% recyclable and compostable packaging.

Con: Not available everywhere.

Price: $72 a week for three meals for two people

Purple Carrot

Pro: Everything is plant-based and vegan-friendly.

Pro: Special meal kits for athletes.

Con: Plastic packaging waste.

Price: $72 a week for three meals for two people

Freshly

Pro: Meals arrived fully cooked (not frozen).

Pro: Includes breakfast options.

Con: Portions are a little small.

Price: $50 a week for four meals for one person

When you’re looking for a meal kit delivery service, make sure you confirm that it’s available in your area. Some are only available in the contiguous United States, for instance. You also need to double-check that they can satisfy your dietary restrictions. Finally, confirm their delivery guidelines to understand whether you need to be home to receive the shipment.

[…] nourishing and killing plants, surviving in space, inducing visions, producing food, making medicines, manipulating animal behavior, and influencing the composition of the earth’s […]

Best of Curated Content

Sign up for curated stories and knowledge, including our top monthly features.